Jaka wodę używać do gotowania



Woda, którą wykorzystujemy do przygotowania potraw, ma ogromne znaczenie. Woda mineralna nie nadaje się do gotowania, ponieważ podczas gotowania wytrącają się z niej związki, nie przyswajalne w takiej formie przez człowieka. Kranówka jest w porządku, jednak nie zawsze mamy zaufanie do jakości wody wodociągowej bądź nie odpowiada nam jej smak. Woda, która opuszcza zakład uzdatniania na danym obszarze, pozbawiona jest zanieczyszczeń organicznych i chemicznych. Za jakość wody, która dociera do naszych domów, mogą być zatem odpowiedzialne zanieczyszczenia pochodzące bezpośrednio z instalacji wodnej konkretnego budynku. Za nieprzyjemny smak natomiast może odpowiadać obecny w wodzie wodociągowej chlor, który jest dodawany, aby zapobiegać zanieczyszczeniom biologicznym i rozwojowi bakterii.

Kucharze na całym świecie bardzo często do gotowania wykorzystują wodę filtrowaną; w Europie znani restauratorzy od lat na niej gotują. – W wielu miejscach na świecie nie tylko podaje się filtrowaną wodę swoim klientom, lecz także używa się jej w trakcie eksploatacji profesjonalnych sprzętów kuchennych. Prosty przykład – gdy gotujemy wodę kranową w dzbanku kuchennym, prędzej czy później na dzbanku pojawi się charakterystyczny osad. Kiedy używamy wody filtrowanej, tego osadu nie będzie.

Filtrowanie sprawia, że z wody zostają usunięte składniki negatywnie wpływające na jej smak oraz zapach. A to przekłada się na jakość potrawy. Warzywa przygotowane na filtrowanej wodzie szybciej miękną. Zupy są smaczniejsze. Taka woda idealnie nadaje się również do przygotowywania lodu. Jest świetna do herbaty albo kawy.